חדשות: 

עשור למקורוק

פוסטים אחרונים

מתוך עלון בת חפר – מאת סימה בורקובסקי.

פרוייקט שקרם עור וגידים בבת חפר ומכאן יצאה הבשורה לערים רבות בארץ וגם בעולם. גאווה מקומית והוכחה שלחלום אין גבולות.

ב- 2007 יצא לדרך ה”מקורוק” הראשון. יוזמה שהייתה פרי חלום וחזון של תושב בת חפר, דוד אביב. ביחד עם דודי כהן ועמית להב ובסיוע מחלקת הנוער של המועצה האזורית עמק חפר ומרכז “זית” הביאו להגשמה של החלום. הרעיון היה לקרב את בני הנוער למקורות ולתרבות היהודית ועל הדרך לעודד יצירה עברית. כבר בתחילת הדרך ראה דוד אביב בחזונו את הפרויקט יוצא מגבולות העמק ומגיע לכל הארץ – מהצפון עד הדרום. לאחר עשר שנים החזון לחלוטין הגשים את עצמו וכיום ה”מקורוק” מתקיים ב-30 ערים בכל רחבי הארץ (תרומה של מיליון ש”ח ממפעל הפיס סייעה לצרף 18 ערים נוספות לפרוייקט). לאחרונה נפתח “מקורוק” גם בסכנין, רק שבסכנין בני הנוער מתחברים למקורות התרבותיים שלהם ולא לתנ”ך.
בבסיסו של ה”מקורוק” עומדת השאיפה לקרב את בני הנוער לתנ”ך כחלק מהמורשת התרבותית שלהם. מאחר שבני נוער אינם מתחברים באופן טבעי לספר הספרים החיבור נעשה באמצעות מוזיקה. כדי שהפרויקט יעבוד הוא היה צריך להיות אטרקטיבי ואיכותי מספיק על מנת שבני נוער יתחרו על הזכות להצטרף אליו.
זה כבר לא עניין של תחרות
שיא האירוע של ה”מקורוק” הוא בהופעה שאליה מגיע קהל מכל העמק, כדי לצפות בהרכבים ובשירים שיצרו ובסוף ההופעות הקהל גם מדרג את השירים וישנם זוכים. בעוד שבתחילת דרכו של ה”מקורוק” התחרותיות הייתה חלק גדול מהעניין וההרכבים התחרו על הזכות לזכות במקום הראשון ולזכות באהבת הקהל, כיום התחרותיות אינה העניין העיקרי.
בכל שנה יש אומן שאחראי על הצד המוזיקלי – בשנה הראשונה הנחה את הפרוייקט אריאל הורוביץ ובעקבותיו באו זמרים מהשורה הראשונה כמו מיכה שטרית, דנה ברגר, קורין אלאל, אלון עדר, אפרת גוש, גיא ויהל ובשנה שעברה ליווה את הפרוייקט הזמר והיוצר דודי לוי והשנה הייתה זו הזמרת רונית שחר. הפרוייקט מצליח למשוך אליו אמנים מובילים שרואים את החשיבות שבחיבור הנוער למקורות וליהדות, גם אם הם עצמם אינם קשורים לדת או למקורות ביצירתם. בסופו של דבר בני הנוער לומדים כיצד לשלב את הרעיונות והסיפורים בטקסטים הקדומים ולהפוך אותם לרלוונטיים לבני דורם. חלק מהשירים שנוצרו בפרוייקט אף זכו להיות מוקלטים באולפן ואף הפיקו קליפ עבורם.
מעבר לליווי הצד המוזיקלי של הפרוייקט, היוצרים עובדים ולומדים בבית מדרש ייעודי עבור הפרוייקט ושם מלווים אותם נוגה ויותם כהן שאחראים על הצד הטקסטואלי של הפרוייקט. השנה בגלל שנת העשור לפרוייקט ובגלל העושר הגדול של הטקסטים והשירים הוחלט לפצל את הפסטיבל. חלק מההרכבים יופיעו ב”מקורוק” בבת חפר וחלקם בפסטיבל “גשרים בנחל”.
השנה גדי אלטמן משמש כמפיק המוסיקלי, עמרי חולון ליווה את הפרוייקט כגמלאי וענבל פרי בריסקין משמשת כרכזת “מקורוק” עמק חפר וה”מקורוק” הבינלאומי.

בארץ ובעולם
בהמשך להצלחת ה”מקורוק” בארץ, בשנת 2013 נוצר קשר עם קהילות יהודיות בחו”ל והפרוייקט הוצג בפני ועידה שנערכה בבודפשט, הונגריה, בה נכחו 50 נציגים מקהילות שונות בעולם. כך נוצר החיבור לקהילות ולמה שהפך להיות “מקורוק” בינלאומי במסגרת תכנית עמיתים עם ה– JCC. כרגע הפרויקט מתקיים בניו-יורק, ונצואלה, מולדובה ואוקראינה. מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן ומוצלח שמארגני ה”מקורוק” רוצים לראות אותו הולך ומתרחב. למעשה זו הדרך של הקהילות לקרב את הנוער לתרבות היהודית ובנוסף הפרויקט יוצר שיח בין ישראלים ליהודים בתפוצות.
נציגי ה”מקורוק” הבינלאומי כבר ביקרו בארץ בשלושה סמינרים – אחד לבני נוער, לרכזים ולאנשי מקצוע. בדצמבר 2019 יתקיים לראשונה סמינר שאליו יגיעו נציגים מכל המדינות, שבהם נערך ” מקורוק”, וכך בני הנוער יוכלו להיפגש, להחליף רעיונות ולשתף פעולה.
בני הנוער המשתתפים בפרויקט בארץ נפגשים בכנסים ארציים המתקיימים אחת לשנה בהובלת דוד. בנוסף התקיים בחנוכה סמינר מיוחד לכתיבת שירים ברוח זיכרון השואה, אליו הגיעו נציגי “מקורוק” מכל הארץ, למדו על החיים בגטו וכתבו שירים אותם הקליטו ביום השישי של הסדנא. ניתן להקשיב לשירים ביוטיוב תחת הכותרת “בית טרזינשטט –מקורוק”. ענבר אלישע, תלמיד כיתה י”א “ברופין” ותושב בת חפר משתתף זו שנה שלישית ב”מקורוק” ולקח גם חלק בסדנא ב”טרזי”ן. “הייתי בסדנא בשנה שעברה, במהלכה גרנו שישה ימים בקיבוץ עין- החורש ושמענו עדות, שבעקבותיה כתבתי שיר והקלטתי אותו באולפן. השנה בעקבות המסע לפולין בעצם הבנתי את המשמעות של מה שכתבתי. אחרי שחזרתי החלטתי להקליט את השיר שוב, גם כי עכשיו יכולות השירה שלי טובות יותר,” הוא מסביר.
באופן כללי לענבר יש רק מילים טובות להגיד על ה”מקורוק” – “הפרוייקט מאוד פיתח אותי מקצועית, אני מנגן יותר טוב וגם שר. בשנה הראשונה עבדנו עם נמרוד לב ומאוד התחברנו. אני בקשר טוב אתו עד היום, מגיע להופעות שלו ואולי אפילו נופיע ביחד,” ענבר מציין בגאווה.
“הגעתי ל”מקורוק” כיון שרציתי להופיע, ואמא שלי מאוד אוהבת את התנ”ך, כך שלא הייתה לי רתיעה מהנושא. בנוסף, במפגשים נותנים לנו יד חופשית לבחור את הטקסטים שאותם ניקח כבסיס לכתיבה. למשל כתבנו שיר על העורב כחלק מהסיפור של תיבת נוח. בסופו של דבר התנ”ך הוא מקור השראה ולמדתי שהתנ”ך הוא ממש טלננובלה”.
לדברי ענבר בכל שנה הנושא משתנה כך שכל אחד יכול למצוא סיפור שאליו הוא מתחבר. “לפני שלוש שנים הנושא היה התחלות ובשנה שעברה הנושא העיקרי היה 70 שנה למדינה. למדנו את קוהלת, איוב וגם את סיפור אברהם וישמעאל והגר ועוד.
“לפני שלוש שנים כשהצטרפתי לראשונה ל”מקורוק”, רוב המשתתפים היו הרכבים וכך גם גיבשו אותנו והיינו צריכים גם למצוא שם להרכב. כיום המצב שונה כיוון שנרשמים לפרוייקט באופן אינדיווידואלי ויכול להיות מצב שתופיע בכמה הרכבים שונים.”
לדעת ענבר המשתתפים בפרוייקט עדיין מאוד תחרותיים, למרות שכיום כבר אין פרס כספי. “בשיר שזכה אנחנו השתתפנו כהרכב שביצע את השיר אבל מי שקיבל את התעודה היה זה שכתב את השיר. בכל מקרה כולם זוכים כי הרווח האמיתי הוא הניסיון על הבמה”.
תודה לעמרי חולון ועדי נחשון שסייעו בכתיבת הכתבה.

לינק לתמונות בחזרות

לינק לתמונות באירוע

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020