חדשות: 

פרידה ממרי כרמלי, הספרנית שלנו.

פוסטים אחרונים

בשבוע שעבר יצאה מרי כרמלי לגימלאות. מרי, הספרנית בה' הידיעה של בת חפר, זו שהקימה את הספריה מאפס ודאגה כל השנים לתחזק, להפעיל, לפתח, לשמר, במקצועיות רבה וחיוך רחב. בעדינות ובשקט להנאת כולם.

עם פרישתה של מרי כרמלי לגימלאות, מתארת תמנה שחר שליוותה ביחד עם ציפי סימן טוב כחברות ועדת ספריה, את התפתחות הספריה  משלביה  הראשונים ועד היום.

– איך מסכמים תקופה של כ-16 שנים בכמה מילים?

לא פשוט, אבל … אולי אצליח להעביר מעט ממה שהיה לנו בשנים אלה בספריה של בת חפר!

את מרי פגשתי ממש כשפתחו את הספרייה  – שני ארונות ברזל בחדר שהוקצה לכך ובו ספרים להשאלה. ההתרגשות הייתה עצומה, יש לנו ספריה ביישוב , כמו בכל יישוב שמכבד את עצמו. כך  הכרתי את מרי בעלת המבטא והמראה ההולנדי –  הספרנית!! את לימודי הספרנות למדה מרי בהולנד, כך שהספריה זכתה מיד בספרנית של ממש.

לא היה זה פשוט להגיע לאן שהספריה הגיעה עד היום (ועוד נכונו לה ימי התפתחות נוספים, אנו מקווים), אך אין ספק, שאישיותה של מרי תרמה לכך רבות; בשקט שלה, בחיוך ובמאור הפנים לכולם, בנועם הליכותיה, בפדנטיות ובדייקנות הצליחה מרי לפלס לספריה את הדרך ללבותיהם של רבים מבתי האב בבת חפר. (הידעתם, שאחוז הקוראים בבת חפר הוא מהאחוזים הגבוהים ביחס לגודל היישוב?).

החלפת הספרים הפכה עבורי למפגש שיחה עם מרי, ולאט לאט הרגשתי שמצאתי חברה, מעבר להיותה ספרנית. כשמרי הציעה לי להתנדב לוועדת הספרייה, מאוד שמחתי, כך יכולתי להיות שותפה בעשייה ובהתפתחות הספריה המקומית.

מרבית האנשים  אינם יודעים כמה מאבקים היו בדרך להגשמת חלומה של מרי להגדלת הספריה ולהפיכתה לספריה קהילתית הפתוחה לתלמידי בית ספר שדות בשעות הבוקר, כאשר הביקור בספריה הינו חלק ממערכת השעות שלהם.

 

מרי, מתוך אמונה בדרכה ובחזון שלה, הצליחה לרתום את כל מי שניתן היה (ועד הישוב, המרכז הקהילתי, המועצה האזורית ועוד) כדי לקדם את ענייני הספרייה, ותמיד בשקט ובנועם הליכות. כך דאגה מרי לספרי עיון בצד ספרי  קריאה, להרבה ספרים חדשים, לתוכנת מחשב עדכנית ידידותית לספרניות ולקהל הקוראים, המייעלת את העבודה. מרי עבדה ללא לאות להפוך את הספרייה למקום שנעים להיות בו העונה על צרכים האוכלוסיה המגוונת ביישוב; כיום ישנם  בספריה ספרים בשפות שונות וכתבי עת, הנותנים מענה לתחומי התעניינות רבים. (הידעתם שכדי להגדיל את מגוון  כתבי העת בספריה, מרי הייתה  מביאה לספריה את הגיליונות של כתבי העת שמשפחתה הייתה חתומה עליהם, כדי לחסוך כסף לרכישת כתבי עת אחרים?!  מרי הייתה מעורבת גם ביצירת הסביבה הפיסית –  בבחירה קפדנית של הרהיטים, הווילונות, הקישוטים; בדאגה לפרטים הקטנים.   המתנדבים לעבודה בספריה והספרניות הצעירות שעובדות לצידה של מרי, זוכות תמיד ליחס טוב ולהדרכה המקצועית שלה. אני משוכנעת שכל מי שמגיע לספריה ומשתמש בשירותיה, זוכה להרגיש את מקצועיותה, סבלנותה ונועם הליכותיה של מרי.

 

על כל אלה הרבה הרבה תודה ואיחולים להרבה  עניין והנאה בזמנה הפנוי ובכל מה שתעשה לעצמה ולמשפחתה.

באהבה ובהערכה,

תמנה שחר

 

אנחנו מאחלים למרי הצלחה רבה בדרכה החדשה ומקבלים בברכה את רכזת הספרייה אל‏נור ידידיה, בת קיבוץ בחן, אמא לשלושה (ליאן ליאל ולביא). אלנור  מטפלת במגע וברפלקסולוגיה במקצועה, התנדבה כשנה בספריית בית הספר במשגב. בת לסופרת ילדים ומשוררת. אלנור התחילה את עבודתה בספריית בת חפר לאחר חפיפה עם מרי ובהנחייתה של הספרנית האזורית ואנו מאחלים לה הצלחה והנאה בעבודתה בספרייה המקסימה שלנו.

 

ועדת ספרייה.

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020