חדשות: 

מערך הביטחון וכוחות ההצלה בבת חפר – ורד אמיר

פוסטים אחרונים

עלון בת חפר – אוגוסט 2014

 

 

<br />

בימים אלו כל אחד מאיתנו שואל את עצמו: מי אחראי על הביטחון שלנו כאן בישוב ולאן אפנה לכשאצטרך?

לנוחיותכם להלן מיפוי של מארג מרכיבי הביטחון וההצלה בישוב, האמונים על מתן מענה למצבי בטחון שונים, הן בשגרה והן בחירום.

ישנם לא מעט גופי ביטחון וכוחות הצלה בישוב, חלקם פועלים בשגרה, וחלקם פועלים בעיקר (או רק) בחירום. מעל כל הגופים הללו, פועלת ועדת הביטחון היישובית המורכבת ממתנדבים בראשות אבי מלכה.

ועדת הביטחון, פועלת בתאום ובשיתוף עם גורמי הביטחון השונים הפועלים ביישוב. הוועדה שייכת לוועד הישוב ומקבלת הנחיות ביטחוניות ממחלקת הביטחון במועצה, ממשטרת ישראל, מכיבוי אש ומצה"ל. תפקידה המרכזי הוא לתכנן מעטפת להתנהלות הביטחונית בישוב שתוביל לשיפור המענה הביטחוני ותעלה את רמת הביטחון האישי לתושביו. לכן, מתפקידה של הוועדה, לעבד את ההנחיות הביטחוניות והאחרות המתקבלות בישוב ולתרגמן הלכה למעשה. זאת באמצעות נהלים, תרחישים ותהליכי ביצוע והפעלה מובנים (תוך יישום הנחיות חוק משק לשעת חירום – מל"ח) לכל מערך הביטחון וההצלה בישוב, כך שיידעו, בעת הצורך, לתת מענה לכל תרחיש ולכל מצב בטחוני או משברי בישוב.

גופים הפועלים בשגרה

חברת שמירה – בישוב פועלת חברת שמירה הכפופה לוועדת הביטחון ולרבש"צ (רכז ביטחון שוטף צבאי) ופועלת באחריותם ועל פי הנחיותיהם.
חברת השמירה פועלת בשער הישוב ובגדר המערכת ומפעילה ניידת ביטחון המסיירת ביישוב 24 שעות, במהלך הלילה מתוגבר צוות השמירה. במקרה הצורך, מסייעת ניידת הביטחון בטיפול באירועים חריגים ובמתן מענה מיידי לקריאות תושבים. בנוסף, במספר מקומות ביישוב קיימות מצלמות פעילות.

שיטור קהילתי – בבת חפר פועלת תחנת משטרה קהילתית ושלום נגר הוא השוטר הקהילתי שלנו. תפיסת השיטור הקהילתי במשטרה, מבוססת על ההנחה ששיתוף פעולה של תחנת המשטרה עם הקהילה בתוכה היא פועלת, תשפר את המענה לתושבים בנושאי בטחון אישי ובמניעת פשיעה, עבריינות וונדליזם (באמצעות זיהוי בעיות ייחודיות, אכיפה, הסברה וכד'), כל זאת, תוך התאמת המיקוד למאפיינים הייחודיים של הקהילה בה היא פועלת.

bitahon

משמר אזרחי (משא"ז) – לצדו של השוטר הקהילתי, פועלת יחידת המשמר האזרחי בראשות ירון רינברג המופעלת ע"י מתנדבים וכפופה לתחנת המשטרה קדמה (שבטייבה). באחריות המשמר האזרחי: זהירות בדרכים, סיורים בלילות (סיירת הורים), קשרי קהילה, ועוד.
 
מד"א – ביישוב פועלת תחנת מד"א (מגן דוד אדום). מנהל התחנה מטעם מד"א הוא אבי מלכה. התחנה הינה תחנת הזנקה של מרחב שרון ומשרתת את תושבי בת חפר ואת אזור מזרח עמק חפר. בתחנה פועלים עובדים ומתנדבים של מד"א (נהגים חובשים בוגרים ומתנדבי נוער).

גופים הפועלים בשעת חירום ובמשברים:

תפיסת מערך הביטחון ביישוב נבנתה ביחד עם צה"ל. חטיבת אפרים היא המופקדת על בטחון היישוב באמצעות כוח אדם ואמצעים טכנולוגיים.
בישוב פועלים מספר גופים שתפקידם לתת מענה לתושבי הישוב במשברים ובשעת חירום. גם אותם ניתן לחלק לשני חלקים: גופים הפועלים בעיקר בנושא פעילות חבלנית עוינת (פח"ע) וגופים הפועלים במצבי משבר אחרים כגון שריפות, חילוץ, תאונות דרכים, רעידות אדמה וכד'.

גופים הפועלים בהתרחש אירוע פח"ע או בחשד לאירוע כזה:

רכז ביטחון שוטף צבאי (רבש"צ) – רונן בן נון – ממונה ע"י צה"ל ומועסק על ידו, כפוף לחוקי הצבא, מונחה מקצועית ע"י הצבא מקשר בין הישוב וועדת הביטחון לצבא, אחראי על הביטחון השוטף כגון: גדר המערכת, חברת השמירה, כיתת הכוננות, תאומים בין גורמי הביטחון השונים בישוב ומחוצה לו.

כיתת כוננות – ביישוב הורכבה כיתת כוננות הכפופה לרבש"צ הישוב והמורכבת ממתנדבים יוצאי יחידות קרביות. כיתת הכוננות נותנת מענה לאורך כל השנה למרחב האזורי שלנו ומבצעת אימונים סדירים ותרגילים לצורך שמירה על כשירות מבצעית. כיתת הכוננות מתוכננת לתת מענה לכל אירוע פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), על פי תכנית פעולה מתוכננת מראש. הכיתה עוברת אימונים על ידי צה"ל. חברי כיתת הכוננות נושאים נשק צה"לי וערוכים למתן מענה בזמן אמת.

bitahon 3

גופים הפועלים בהתרחש במצבי משבר אחרים:

צח"י – 'צוות חירום יישובי' הינו צוות מתנדבים תושבי היישוב בראשות ראובן ברכה, שעברו הכשרה מקצועית על מנת להוות צוות התערבות וסיוע יישובי במצבי משבר וחירום. הצוות פועל בעת אירוע משברי (שאיננו פח"ע) כמו אסונות טבע, פגיעה בעורף או אסונות מסוג אחר. מתפקידו לתת מענה מיידי לקהילה ולנהל את האירוע עד להגעת כוחות ההצלה והביטחון (צבא ומשטרה). הצוות נועד לספק ליחידים, למשפחות ולקהילה מידע, סיוע פיסי, סיוע רפואי ואחר, לשם כך הוא פועל בשיתוף אנשים וצוותים בתחומים כמו: לוגיסטיקה, רפואה, חילוץ והצלה, סיוע נפשי וסיוע קהילתי.
אנשי צוות צח"י בבת חפר הוכיחו עצמם היטב בעת ניהול אירוע ההצפה בבת חפר, לפני שנה וחצי.

יחידת החילוץ וההצלה ומתנדבי כיבוי אש של היישוב בפיקודו של גלי וקנין. יחידה חדשה המורכבת ממתנדבים מהישוב. היחידה עברה הכשרה מקצועית ע"י כיבוי אש לנושא חילוץ מבניינים רכבים והכשרה לכיבוי שריפות בכל המצבים. היחידה פעילה כל השנה וחבריה מתנדבים בשוטף בתחנת כיבוי אש של יכון.
 

bitahon 2

תודה לעדי אמזלג יו"ר הועד, לירון קומפל חבר מליאה, מל"ח ומתנדב ביחידת החילוץ והכיבוי ולליאור לבנוני חבר ועד וחבר ועדת הביטחון בישוב, על סיוע בהכנת הכתבה.
כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020