חדשות: 

הקול תרבות – תרבות לכל / הדס ערער

פוסטים אחרונים

לא מעט מפעולות התרבות של קהילת בת-חפר התחילו ביוזמת משוגעים לדבר והפכו למסורת ישובית, כך גם קריאת מגילת אסתר ברוח חילונית בפורים.

פעילות ש.י.ח.ה בבת חפר הולכת ומרחיבה את מעגליה ואת פעילותיה בקרב התושבים במהלך השנים. בועז גדיש, המרכז את החלק הארגוני של פעילויות ש.י.ח.ה, מספר:

איך התוודעת לפעילות ש.י.ח.ה בבת חפר?

באמצעות קבלות השבת –  במהלך ארוע קבלת שבת "בלוז לחופש הגדול" שהתקיים בבריכת בחן לפני כמה שנים עם שירה ונגינה בהנחיית אורן יהי שלום. הוקסמתי  והחלטתי שזו הדרך עבורי להשתלב בחיי הקהילה בבת חפר.

מאיפה הגעתם?

גרנו בחדרה והרגשנו שחסרה לנו חברה וקהילתיות.  הוזמנו למימונה אצל דורית נוימן  ונדלקנו על הישוב – הרגשנו את קבלת הפנים החמה, את השמחה והחיבוק של התושבים והחלטנו לעבור. הגענו לפני כ-7 שנים, השתלבנו בצוותי הפעילות וכך הכרנו את התושבים והישוב. מאוחר יותר הצטרפתי לקורס "מורה נבוכים" עם אורן יהי שלום ונהניתי מכל רגע.  

מה נתן לך הקורס?

קודם כל ידע. גדלתי בבית חילוני אך בעל מסורת יהודית. בליל שבת היינו מחכים לסבא שיחזור מבית הכנסת ונשב יחד לארוחת השבת. בחגים הלכנו לבית הכנסת,  אך נסענו בשבת. ביום כיפור  לא הורשתי לרכב על אופניים כמו כל הילדים בשכונה, מה שגרם לי לא לאהוב את הדת.  כאתאיסט אני מתחבר לעם היהודי כתרבות שאני שייך אליה.

גם בני משפחתי מצטרפים לפעילות שכוללת חגים וטיולים, חגים וטיולים בעלי תוכן תרבותי היסטורי המחבר אותנו למקורות יהודיים.

מה קורה כיום בבת חפר מבחינת היקף המשתתפים והפעילות?

161 משפחות נמצאות ברשימת התפוצה וכל הזמן יש מצטרפים נוספים, לא רק מהישוב. חלק מהמשפחות שוקלות מעבר לבת חפר עקב תחושת השייכות וההכרות עם הקהילה הייחודית שלנו.

האם קיימת תמיכה בארגון מגופים המקורבים לנושא?

ניתן לומר ש"מבת חפר יצאה תורה" –מכון "תמורה", המכון הבינלאומי ליהדות חילונית הומניסטית, מסייע בסבסוד הפעילויות וגם בהקמת מרכזי ש.י.ח.ה נוספים ברחבי הארץ איתם אנו נמצאים בקשר.

אילו אירועים התקיימו מתחילת השנה העברית?

  • לפני ראש השנה התקיים קמפינג משפחות בנושא השפעת הכוכבים על האדם.
  • בסוכות ציינו את חג הקורבן בסעודה בשרית משותפת.
  • ביום כיפור עסקנו בלימוד והעמקה.
  • ביום הזיכרון לרצח רבין ארחנו מרצה מאונ. בר אילן שדיבר על הפילוג בין הימין והשמאל לפני הרצח והשלכותיו.
  • במסגרת טיולי משפחות הלכנו בעקבות "עמק חפר הקדום" , ובחודש שעבר יצאנו לטיול בעקבות בני ישראל שנקרא "אוהלי מדבר" . הטיול עסק בחיבור בין הדתות באמצעות ארכיאולוגיה, מדהים היה לראות בעיקר כמה הילדים היו קשובים והביעו עניין.

ומה מתוכנן להמשך השנה?

  • פורים –  הפקה גדולה של מתנדבים רבים המנגישה את סיפור המגילה לילדים, זהו אירוע לכל המשפחה כמובן.
  • "שוקולד, בירה ותנ"כ" – מסגרת לימוד אחת לשבועיים  בה נעסוק בקריאה משותפת של התנ"כ  בהיבט ההיסטורי. נעסוק בשאלות כמו מי כתב את התנ"כ ומדוע כתב כך או אחרת, מהי רוח הדברים ומה רצה הסופר להעביר לקוראיו? המפגשים יהיו פתוחים לקהל הרחב וניתן יהיה להגיע למפגש אחד או יותר. כל מפגש יעמוד בפני עצמו. הקריאה איננה קריאה כרונולוגית אלא על פי נושאים. אנחנו רוצים לעודד אנשים מכל הזרמים להגיע – חילוניים, מסורתיים, דתיים,  קבליסטיים ועוד. כולם מוזמנים!
  • ביום השואה מתוכננת הרצאה של דר' איל מזרחי, תושב בת-חפר שעוסק ב… , 
  • מתכננים אירוע גם לשבועות – הכל באמצעות צוותי מתנדבים לכל אירוע.

לסיום, מה חשוב לך להעביר לתושבים?  

ראשית, שהמפגשים פתוחים  לכולם ללא כל התחייבות. שנית שהטיולים נעשים באופן עצמאי ולא במסגרת פעילות המרכז הקהילתי ושלישית שניתן להצטרף לצוותים המארגנים אירוע זה או אחר .

לפרטים נוספים, מוזמנים לפנות אלי – בועז גדיש 052-8373254

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020