חדשות: 

למידה מרחוק

משולחנה של מורה

מאת: ירדנה הראש

אנו נמצאים בתקופה מורכבת ומיוחדת במינה, תקופה שתיזכר לדורות ואולי אף תכתב בספרי ההיסטוריה. וירוס הקורונה, ש”אילץ” את כולנו לשנות את מערך החיים ואת השיגרה המוכרת והבריאה, יצר עבורנו מציאות לא מוכרת ואנו לומדים להתנהל בה תוך כדי תנועה. אחד הדברים הבולטים בתקופה זו, הקשר החברתי והמשפחתי שמתקיים מרחוק וכך גם הלמידה וההתקשרות של התלמידים עם המורים שלהם.

בכל יום אני שולחת לילדי כיתתי “בוקר טוב” ובו אני מציינת את משימות היום, מתייחסת למשימות הקודמות וכמובן מפרגנת להם.

הלמידה מרחוק מאתגרת מאד הן את המורים והן את התלמידים. המעקב אחרי כולם מעייף מאוד, לא כולם משתפים פעולה ואין אפשרות להכריח ילדים שלא רוצים להצטרף ללמידה .

למידה מסוג זה מתאימה לכיתות הגבוהות יותר מאשר לגילאים הצעירים של בית ספר יסודי.

יש שיגידו שמכל דבר לומדים – שלמידה בכל עת מייצרת את העתיד שלנו…. נכון… בהנחה שכולם מגויסים לזה.

התקופה הזאת (תקופת הקורונה) היא זמן נהדר שבו אפשר לחבב על הילדים הצעירים קריאה של ספרים ולהביא לשיפור בהבנת הנקרא שלהם. להורים יש יותר זמן לשאול את הילדים על מה הם קראו ולדבר על הסיפור. אחת האסטרטגיות המסייעת בהבנת הנקרא היא שחזור רצף של סיפור.

למידה מרחוק היא סוג של חבל הצלה, הן עבור הילדים (שלא בטוח שהם יודעים את זה) שנתלשו בפתאומיות מהמסגרת הקיימת והן עבור ההורים, שחלק גדול מהם נמצא בבית וצריך להעסיק את הילדים. תוכנית הלמידה מרחוק של משרד החינוך מיועדת לכל שכבות הגיל, בעברית ובערבית, כולל החינוך הבלתי פורמלי. (מורים וגננות שמלמדים מבתיהם, שולחים תרגילים ומשימות, ואף מבחנים, ובונים סדר יום עבור תלמידיהם);

רוב התלמידים שלי הגיעו למצב שאומרים לי בוקר טוב בבוקר ושואלים – “מהי המשימה להיום…?”

אך מה עם ארבעת הילדים (שני עולים חדשים, אחת אוטיסטית ואחד שהוא עולה ישן אך עדיין קשה לו?)

(אז נמצא הפתרון לעולים החדשים והם מקבלים טקסטים לקריאה והבנת הנקרא), האוטיסטית אינה מוכנה בכלל לשתף פעולה והעולה הותיק-עצלן! -בעיה כבר אמרנו? לא כולם רוצים או יכולים לשתף פעולה עם למידה שכזאת.

משרד החינוך עדיין אינו ערוך ללמידה מרחוק וכשאני אומרת “משרד החינוך“ אני מתכוונת לכלל האנשים האחראים על מערכת זו – כולל המורים! שחלקם לא אנשים טכנולוגים.

אז בואו ננסה לעבור את הגל הזה כמה שיותר בריאים ונחזור לשגרת הלימודים בבית הספר הקונבנציונלי (לא שהכל מושלם שם-יש המון מה לשפר!) בלי קידמה וטכנולוגיה כי בשביל זה -צריך להיערך בהתאם.

ירדנה הראש

מחנכת, סגנית ומנהלת חט”צ

בי”ס בגין נתניה

 

חזרה לעלון קורונה פסח 2020

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020