חדשות: 

נשות בת חפר מתגייסות לעזרה

מאת: סימה בורקובסקי

ללא ספק, אנחנו חיים בתקופה משוגעת. הסגר, עסקים תקועים, ילדים מטפסים על הקירות. אבל בתוך כל הכאוס הזה נולדות יוזמות מיוחדות והזדמנות לעזרה הדדית לאו דווקא בתוך הקהילה אלא לחקלאים שנתקעו עם שדות מלאים בתוצרת חקלאית אבל בלי מסעדות ומלונות שיקנו אותה. בדיוק כאן נכנסה היוזמה וטוב הלב של נשות בת חפר שהתגייסו לעזור.

בימים רגילים קבוצת הוואטסאפ “קהילת נשות בת חפר” עוסקת בקידום עסקים קטנים של הנשים בישוב, שאלות לגבי בעלי מקצוע ועוד נושאים שמעניינים נשים באופן כללי ומעסיקים במיוחד את נשות הישוב.

בתקופה האחרונה הפוסטים בקבוצה קיבלו תפנית ונוצר מצב שבו במקום להסתכל פנימה ולעסוק בעצמן התחילו הנשים לעסוק גם בסיוע למשקים חקלאיים. זה התחיל עם פרחים ולאחר מכן נפתח הסכר ועלו הודעות על ירקות וחקלאים מכל קצוות הארץ הגיעו לבת חפר למכור את מרכולתם.

אני חייבת לציין שתוך כדי כתיבת שורות אלה עלתה התנגדות של מייסדות הקבוצה ליוזמות החקלאיות והן ביקשו להסית את הפעילות למען החקלאים לקבוצות ייעודיות לנושא. ובכל זאת מצאתי לנכון לכתוב על היוזמות המקסימות שנוצרו והביאו לידי ביטוי את הלב הרחב של נשות בת חפר.

אחת הראשונות שהרימה את הכפפה לסייע לחקלאים היא גיתית לוגאסי, שיננית וקוסמטיקאית בימים רגילים. “זה התחיל מחברה שפרסמה בקבוצה של השינניות שבה אני חברה סרטון על מושב נתיב העשרה שם נתקעו מגדלי הפרחים עם סחורה וביקשו להפיץ אותו. שלחתי את הסרטון בקבוצה של נשות בת חפר ומיד נשים רבות הגיבו וביקשו לסייע ולרכוש פרחים. המגדלים הביאו את הפרחים אלי ומי שהזמינה באה ואספה את הזר מהחצר.”

אבל גיתית לא נעצרה בפרחים ומיד המשיכה ליוזמה הבאה – עזרה למגדלי אננס ממושב בית יצחק.

“הבת שלי טבעונית ומקפידה על אוכל בריא ושלחה לי סרטון נוסף של משק במצוקה במושב בית יצחק. שוב החלטתי להתגייס לעזרת המשק והעלתי את הבקשה בקבוצה. ההיענות של הנשים הייתה מדהימה. הארגזים הגיעו אלי ונשים הגיעו ואספו את התוצרת שהזמינו. התחלנו עם 17 ארגזים וכיום אנחנו כבר במשלוח השלישי וממצב של מצוקה המשק הצליח למכור את כל התוצרת שהייתה לו ואפילו בסופו של דבר לא הייתה מספיק סחורה לכל הנשים שהזמינו ובמשלוח השלישי לא לקחתי ארגז לעצמי.”

למעשה נוצר חיבור מיוחד בין חקלאים במצוקה שהיו זקוקים לפלטפורמה שדרכה יכלו להגיע לצרכנים שייקנו את הסחורה שלהם.

“אני עושה את זה לשם שמיים,” אומרת גיתית ומוסיפה כי הדבר גורם לה לתחושה רבה של סיפוק בכך שביכולתה לסייע לחקלאים שנמצאים במצוקה. “בתקופה הזאת של הבידוד כיף לי לראות את הנשים שנכנסות לחצר וזו הזדמנות לחייך ולברך בשלום. יש ערבות הדדית שמקרבת לבבות ושמחתי להכיר את הצד הזה של נשות בת חפר. גם החקלאי שהביא את הסחורה נדהם מההתגייסות שהייתה בישוב ואמר שזה לא מובן מאליו”.

אירית ויילס, מאמנת בתזונה, ידועה בישוב, עוסקת בחיי היומיום בתחום המזון הבריא, מעבירה סדנאות לבישול אוכל בריא למבוגרים ולילדים. “נוצרה הזדמנות עבורי לקדם מכירה של ארטישוק הידוע כירק בריא מאוד. דווקא בתקופה הזאת אנו צריכים לחזק את המערכת החיסונית והדרך לעשות זאת היא באמצעות צריכת ירקות עשירים באנטי אוקסידנטים כמו ארטישוק, אספרגוס וגם שום ועלים ירוקים.”

בניגוד לגיתית, אירית מחפשת את הירקות בפייסבוק וגם מכירה חלק מהחקלאים באופן אישי כיוון שהיא מזמינה מהם גם בימים רגילים. “למגדל הארטישוק הראשון הגעתי דרך פוסט בפייסבוק שבו נכתב על כך שנתקעו עם כמות גדולה של ארטישוקים ליצוא. כתבתי קישור לתשלום בפייבוקס ומיד נשים התגייסו וקנו ואת הארגזים אספו מהחצר שלי בצורה מסודרת. בסופו של דבר מכרנו 54 ארגזים וההצלחה הביאה לכך שהבאתי יוזמה נוספת למכירת ארטישוקים שגם אליה הנשים התגייסו ובמהלכה נמכרו מעל 200 ארגזים. זה המשיך ליוזמה למכירת אספרגוס ושום ירוק”.

אירית, כמו גיתית, מדברת על כך שהיוזמה במכירה הייתה למען עשיית הטוב ללא מטרת רווח. “אנשים הרבה פעמים עושים דברים רק כדי לעשות טוב. הרווח שלי לראות אנשים נהנים מירקות טריים ומעבר לזה התקווה שלי שאנשים יתחילו לצרוך תוצרת מקומית ולשנות את הרגלי האכילה שלהם”.

בסופו של דבר גם לי התאפשר לעזור למשתלה כאשר סייעתי למשתלה לשווק עציצי בוגונביליות. כל מה שהייתי צריכה לעשות הוא להעלות את התמונה של העציצים בקבוצה ומיד ההיענות הייתה מדהימה. התחושה שהצלחתי לסייע לעוד בעל עסק, לעוד משתלה להחזיק את הראש מעל המים בימים טרופים אלה.

חזרה לעלון קורונה פסח 2020

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020