חדשות: 

המלצה על ספר

מורדת

סופרת: ענת בר ושדי

הוצאת “אוריון הוצאת ספרים”

הכתבה מאת: סימה בורקובסקי

 

גילוי נאות. אני מכירה היטב את הסופרת ואפילו מודה כי מדובר בחברת ילדות יקרה ועדיין הדבר אינו גורע מחשיבות הספר שכתבה ואותו קראתי ביומיים פשוט כי לא יכולתי להניחו מידיי.

הספר “מורדת” עוסק בנושא המורכב של אלימות במשפחה שחוצה עדות, דתות ומגזרים. רק לא מזמן נחשפנו לסיפור המזעזע של אותו מהנדס שניסה לרצוח את אשתו ושתי בנותיו, הרג את בתו התינוקת ופצע קשה את האחרות.

גיבורת הספר שלפנינו היא אם לארבעה, שני בנים ושתי בנות שחיה בבית מטופח במושב ברמת הגולן ונשואה לאחד האנשים המוערכים בישוב, אילן, רב מוערך ומנכ”ל מכללה. בעלה שולט בה ובבית ביד רמה ועליה לקבל את רשותו לכל פעולה כמעט. מופעלת עליה אלימות כלכלית כיוון שאין לה כסף משלה או כרטיס אשראי, אלימות מינית ובסופו של דבר גם אלימות פיזית.

יחד עם רות אנו עוברים מסע שמתחיל ברגע אחד בו היא מחליטה לעשות מעשה ולהמרות את פיו של בעלה. תחת אמתלה של מפגש חברות אליו לא הרשה לה בעלה לצאת רות לוקחת צעד שלא תוכל לחזור ממנו. טרמפ שהיא לוקחת מהיציאה מהישוב לוקח אותה לתל אביב ומכאן העלילה מתחילה להתגלגל למקומות לא צפויים. היא פוגשת בגיא, משורר ועורך, המאלץ אותה לבחון את חייה ולהבין שזכותה לחיות חיים של חופש, לצייר ולהגשים את עצמה. רות לוקחת אותנו למסע אישי מרתק המתרחש בין העיר תל אביב, סמל של חופש, חילוניות, יצירה ובין הבית במושב בו עליה לקבל על עצמה את מרותו של בעלה ולשחק לפי הכללים הנהוגים בחברה הדתית.  למרות שמדובר במשפחה שחיה במגזר הדתי כל אישה תוכל להזדהות עם רגשותיה של רות ולעקוב בדריכות אחר התהליך שהיא עוברת.

 

את הספר אפשר לרכוש כיום באתר הספרים הדיגיטליים “עברית” , בחנות הדיגיטלית של צומת ספרים ובאתר של ההוצאה אוריון.

 

חזרה לעלון קורונה פסח 2020

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020