חדשות: 

תנועות נוער

פוסטים אחרונים

בבת חפר פועלות שתי תנועות נוער: צופים – שבט גולן ותנועת בני עקיבא.

תנועת הצופים העבריים בישראל

לאלבום תמונות של הצופים לחץ כאן

תעודת זהות

נכונים תמיד… לתרום למדינה.

תנועת הצופים העבריים היא תנועת הנוער הראשונה והגדולה בישראל. התנועה, המובילה את העשייה המרכזית של החינוך הא-פורמאלי, מאגדת למעלה מ- 80,000 בני הנוער בכ- 200 שבטים, תוך הובלת תרבות ציונית אקטיבית.

שבט גולן הוקם בשנת 2002 על ידי קבוצת הורים בראשם אשר קסו, רונית גולדשטיין וליאור דגול, הורים לנערים מתבגרים שחיפשו מסגרת חינוכית אפורמלית. בשנה הראשונה היו עשרות בודדות של חניכים ובעזרת מדריכים משבט צור בכוכב יאיר השבט גדל והתפתח ל- 500 חניכים בשנת 2014.

השבט פועל במתכונת של פעילות דו שבועית בימים ובשעות קבועים יום שלישי משעה 17:30-19:30 ויום שישי משעה 16:00-18:00.

התנועה מפעילה מערכי הדרכה בתחומים שונים המוכרים ע”י משרד החינוך. אופי הפעילות הקבוע הוא של פעולות צופיות העוסקות במורשת הצופית ופעולות שירות למען הקהילה, פעילות המבטאת הלכה למעשה את ערך ההתנדבות כערך מרכזי בחינוך הצופי. ביטוי מאוחר יותר של חינוך זה יהיה בשירות משמעותי בצבא וברוח התנדבות כאזרח בחברה.

הפעילות מתחילה מכיתה ד׳, בה כל הכיתה בצופים ולא רק כסיסמה. בכיתה ו׳ החניכים מתחילים בתהליך התבגרות בתנועה ועוברים שלבים חינוכיים משמעותיים בהם הם לומדים על עזרה לזולת, תרומה לקהילה, כוחה של הקבוצה ושל היחיד בקבוצה, אהבת הארץ ועוד.

בכיתה ט׳ החניכים עוברים שנת הדרכה שבסופה מתקיים קורס הדרכה בין 6 ימים ובשנה זו מוכשרים החניכים להיות מדריכים.

מכיתה י׳-יב׳ החניכים כבר עוברים להיות מדריכים ופעילים בתנועה ובשבט והלכה למעשה מנהלים את שגרת היום יום בשבט , בטיולים ובמחנות.

על הכל מופקדת מרכזת שכירה, עמית יוסף, המנהלת את השבט ומנחה את צוותי ההדרכה בעשיה. במקביל יש את הדרג המתנדב בראשו נמצא ראש השבט יניב גל, עוזרת ראש השבט גלית כברה וגזברית השבט אופירה קלפ.

במהלך השנה השבט יוצא לשני טיולים: טיול פתיחת שנה וטיול פסח. בסוף השנה למחנה קיץ של 9 ימים ביער.

על התנועה

“תנועת הצופים העבריים בישראל” נוסדה בשנת 1919 כתנועת הנוער העברית הראשונה שקמה בארץ ישראל. כיום פועלים בתנועה כ- 80,000 חניכים למעלה מ-200 שבטים מקרית שמונה ועד אילת. 40% משבטי התנועה ממוקמים באזורי פיתוח ובשכונות ופועלים למען הקהילה תוך הענות מלאה לצרכיה הייחודים והתוויית דרך לפיתוח מנהיגות מקומית בקרב בני הנוער.

 תנועת הצופים הינה תנועה ממלכתית, בלתי מפלגתית, המחנכת לערכים החברתיים והלאומיים אשר באים לידי ביטוי בחוקי החינוך של המדינה הן בזרם הכללי והן בזרם הדתי.

תנועת הצופים הינה התנועה היחידה אשר פעילותה מוגנת ע”י חוק מדינה – “פקודת הצופים” (נוסח חדש) תשל”ח – 1978. ייחוד נוסף של התנועה טמון בעובדה שהיא התנועה הבלתי מפלגתית היחידה בקרב תנועות הנוער הקיימות בישראל, ולכן אינה נתמכת ע”י מפלגה כלשהי.

בתנועת הצופים 12 מחוזות – “הנהגות” – הפזורים בכל רחבי הארץ. כל הנהגה אחראית על השבטים שבתחומה. אחריות זו הינה חינוכית, מנהלתית ובטיחותית.

השבטים פועלים במתכונת של פעילות דו שבועית בימים ובשעות קבועים (בדרך כלל ימי ג’, שישי ומוצ”ש). התנועה מפעילה מערכי הדרכה בתחומים שונים המוכרים ע”י משרד החינוך. אופי הפעילות הקבוע הוא של פעולות צופיות העוסקות במורשת הצופית ופעולות שירות למען הקהילה, פעילות המבטאת הלכה למעשה את ערך ההתנדבות כערך מרכזי בחינוך הצופי. ביטוי מאוחר יותר של חינוך זה יהיה בשירות משמעותי בצבא וברוח התנדבות כאזרח בחברה.

בנוסף לפעילות השגרתית בשבט מתקיימות פעילויות נוספות כגון: יום צופה, טיולים בחיק הטבע, פעילות תרבותית וכיו”ב.

במסגרת הפעילות התנועתית הכוללת מתקיימים מפעלים ארציים: טיולי חנוכה, מחנות קיץ וקורסים תנועתיים.

בני עקיבא

מבוא

בני עקיבא היא תנועת נוער בינלאומית. בני עקיבא ישראל מהווה את תנועת הנוער המרכזית של הציבור הדתי לאומי בישראל. שמה של התנועה נגזר משמו של רבי עקיבא, שמסמל הן את הגבורה היהודית והן את לימוד התורה התנועה נוסדה בחורף התרפ”ט (1929) בירושלים על ידי יחיאל אליאש.

לבני עקיבא מתקבלים החל מכיתה ג’. לכל שכבת גיל מכיתה ג’ עד כיתה ח’ ישנו שם שבט המשותף לכל החניכים בארץ ובעולם בני אותה שכבה. נטעים – ג’, נבטים – ד’, נצנים – ה’, מעלות – ו’, מעפילים – ז’, הרא”ה – ח’, שבט חדש – ט. החניכים בגילאים אלו מכונים חבריא א. במעבר לכיתה ט’, עוברים החניכים למה שמכונה חבריא ב’, כשאז ניתן לשכבת הגיל שלהם בכל הארץ שם קבוע, המלווה את הבוגרים לכל חייהם. ישנם בוגרים הממשיכים בפעילות בתנועה בכל מיני צורות גם לאחר סיום בית הספר התיכון.

המעבר לשבט גבוה יותר מתבצע לאחר מערך פעולות הנקרא “חודש ארגון”, המתקיים בכל הארץ במשך חודש חשון, במהלכו עוסקים המדריכים והחניכים בפעילות דידקטית סביב נושא שנקבע על ידי ההנהלה הארצית. גם ניקוי, צביעת וקישוט הסניף באותו החודש סובבים סביב אותו נושא. בסיום “חודש הארגון” מתקיימת “שבת ארגון” חגיגית (פרשת תולדות ), בה החניכים מציגים את הפעילות שהתבצעה במהלך החודש. במוצאי אותה שבת מתקיים טקס בו מתבצע המעבר לשבט הגבוה. שיאו של טקס זה הוא מתן שם השבט הקבוע לחניכים העולים ל”חבריא ב'”. שם השבט החדש נקבע בידי המליאה של בני עקיבא, המתכנסת כשבוע קודם לכן.

הפעילות בסניף בת חפר

הפעילות הקבועה בבני עקיבא נערכת במהלך השנה באמצע השבוע ובשבתות. במהלך השבוע נערכת פעולה או שתיים בשעות אחר הצהריים. בשבת נערכת פעולה קבועה בערב שבת לחבריא ב’, ובשבת אחרי הצהריים גם לחבריא א’. בתחילת הפעילות בשבת מתבצע “מפקד”, שבו מונים את מספר החניכים, ושרים את המנון התנועה.

לאורך השנה מתקיימים גם אירועי שיא לחברי התנועה. בכלל זה נטיעות בט”ו בשבט ו”מסעות” שבסוכות ובפסח שאורכים כיומיים. כמו כן בקיץ מתקיימים מחנות קיץ כלל ארציים לפי שכבת גיל, החל משבט נבטים ועד השבט הבוגר במחנה סיירים.

כל סניף מנוהל בידי קומונר/ית ולעתים שניים (בסניפים גדולים). אלו מתפקדים למעשה כמנהלי הפעילות בסניף ובידם הסמכות בכל האמור לעניינים פנים סניפים. בדרך כלל הקומונרית היא בת שירות לאומי ויש מעט קומונרים בנים. הקומונר מתחלף על פי רוב כל שנה ולעתים כל שנתיים.

Bney_Akiva

כל הזכויות שמורות לבת חפר © 2020